Vaskularna hirurgija

Šta je VenaBLOCK?

VenaBLOCK se koristi u lečenju proširenih vena gde se medicinski lepak ubrizgava u problematičnu venu u nozi pod ultrazvučnim navođenjem. Vena je zapečaćena ovim ‘lepkom’, uzrokujući da se stvrdne, zaraste i apsorbuje u telo. Za razliku od procedura zasnovanih na toploti kao što su Endovenska Laserska ili Radiofrekfentna ablacija, sa medicinskim lepkom, VenaBLOCK-om, ne postoji rizik od opekotina kože ili oštećenja nerava.


Šta VenaBLOCK leči?

VenaBlock je medicinski lepak koji se koristi za lečenje proširenih vena u dve oblasti:

  • Perforantne vene
  • Safenozna vena

Perforatne vene povezuju dva sistema vena; sistem dubokih vena i površinske vene u ekstremitetima. Kada su perforantne vene zdrave i dobro rade vraćaju dezoksigenovanu krv u srce tako što povezuju površinske vene sa dubljim venama. Kada su jednosmerni ventili unutar perforantnih vena neispravni, krv može da curi unazad, stvarajući proširene vene u površinskim venama.

U prošlosti su (specijalisti za vene) koristili nekoliko drugih procedura za zatvaranje perforantnih vena uglavnom endovenovske laserske ablacije (EVLA) i skleroterapije. Iako je EVLA izuzetno efikasna u trajnom zaptivanja perforantnih vena, može biti prilično teško provući lasersko vlakno u perforator bez rizika od oštećenja okolnih nerava, arterija, kože i mišića. Skleroterapija može biti neefikasna u potpunom zapečaćivanja vena perforatora što rezultira ponavljanjem. Pored toga, prolazak skleroze u duboki sistem ima potencijal da izazove duboku sklerozu vena i druge probleme. Sa VenaBLOCK-om, veoma male količine lepka (obično 0,1 do 0,2 ml) se ubrizgava ultrazvučnim navođenjem direktno u perforator, momentalno ga zapečaćuje, trajno blokirajući abnormalno curenje krvi iz dubinskog sistema u površne proširene vene. Relativno brzo se izvodi, a koristi se zajedno sa skleroterapijom i termalnom ablacijom kako bi se pružili najbolji mogući rezultati za pacijente.

Šta se dešava tokom medicinskog postupka zatvaranja vena pomoću VenaBLOCK-a?

Lečenje Perforantnih vena

  • Ultrazvuk se koristi za mapiranje nesposobnog perforatora.
  • Lokalna anestezija se primenjuje na područje koje treba lečiti.
  • Mala količina medicinskog lepka (VenaBLOCK) uvlači se u špric od 1ml (obično oko 0,1 do 0,2 ml VenaBLOCK lepka).
  • Lepak se ubrizgava u perforatnu venu dok se primenjuje pritisak spolja ultrazvučnom sondom. Ovo u potpunosti zapečaćuje perforator koji sprečava dotok krvi u površne proširene vene.
  • Kada se potpuno zatvaranje vena potvrdi ultrazvukom, može da se nastavi ultrazvučno vođena skleroterapija povezanih proširenih vena.
  • Pacijenti se ohrabruju da se šetaju odmah nakon zahvata i normalna rutina se može vratiti skoro odmah.
  • Nakon zahvata, vena će očvrsnuti (proces koji se naziva skleroza) i postepeno će se apsorbovati u organizam.

Lečenje Safenous vene

  • Ultrazvuk se koristi za mapiranje i procenu bilo kakvih obolelih vena.
  • Lokalna anestezija se primenjuje na područje koje treba lečiti.
  • Kateter se ubacuje u problematičnu venu pomoću ultrazvučnog navođenja.
  • Medicinski lepak (VenaBLOCK) se ubrizgava u venu dok se primenjuje pritisak spolja ultrazvučnom sondom. Ovo u potpunosti zapečati venu i preusmeri protok krvi kroz druge zdrave vene.
  • Kada se potpuno zatvaranje vena potvrdi ultrazvukom, kateter se uklanja i nanosi se jedan samolepljivi zavoj.
  • Nakon ovog postupka nisu potrebni ni kompresivne čarape ili kompresivni zavoji.
  • Pacijenti se ohrabruju da se šetaju odmah nakon zahvata i normalna rutina se može vratiti skoro odmah.
  • Nakon zahvata, vena će očvrsnuti (proces koji se naziva skleroza) i postepeno će se apsorbovati u organizam.

Kako funkcioniše medicinsko zatvaranje pomoću VenaBLOCK-a?

VenaBLOCK medicinski lepak se ubrizgava u venu kroz fini kateter i zatvara venu tako da vena očvrsne, zaraste i nestane.

Da li je gubitak vene problem?

Ne. Jednom kada se problematična vena zatvori, krv u neispravnim venama preusmerava na mnogo zdravih vena u nozi.

Koje su prednosti VenaBLOCK-a?

  • Procedura ulaz, izlaz. Nema boravka u bolnici.
  • Minimalna nelagodnost: nema potrebe za ubrizgavanjem anestetika duž toka vene.
  • Možete brzo da se vratite normalnim aktivnostima.
  • Kratko vreme procedure.
  • Nema potrebe da nosite kompresivne čarape posle zahvata.
  • Nema pigmentacije kože, lezija, opekotina, utrnulost posle procedure.

Koje su mane VenaBLOCK-a?

  • Tretirane vene mogu postati upaljene i zahtevati antiinflamatorne lekove i vreme za izlečenje. Ovo se, međutim, ne razlikuje od drugih tretmana proširenih vena, kao što je endovenski laserski tretman.
  • VenaBLOCK trenutno nije pokriven zdravstvenim osiguranjem i skupa je procedura.

Šta je lasersko uklanjanje vena – EVLA (endo venous laser ablation)?

Jedna od metoda za tretman oštećenih vena bazirana na potpunom zatvaranju vene primenom laserskog zraka na unutrašnji zid vene.

Zahvat se sprovodi ambulantno uz lokalnu tjumescentnu anesteziju (i eventualno analgosedaciju) i traje samo od 30 do 45 minuta. Pod ultrazvučnom kontrolom se plasira laserska sonda (fiber)  u venu koji želimo tretirati.  Laserska sonda proizvodi veliku količinu toplotne energije koja će momentalno “isušiti” bolesni deo vene i pretvoriti je u tanku fibroznu traku koju će organizam vremenom resorbovati. Nakon učinjene intervencije vidljivi varikoziteti i proširena vena nestaju.

Laserski zrak omogućava da se zatvori vena koja je insuficijentna, sklona trombozi, da se  zaustavi dalji razvoj bolesti kao i da se  spreči mogućnost opasnih komplikacija. Preostale, zdrave vene, koje u prisustvu obolelih mogu biti  bile opterećene i izložene propadanju, sada su rasterećene. One su u potpunosti u stanju su da zadovolje sve potrebe organizma.

Kada se može primeniti laser?

Lasersko uklanjanje vena se primenjuje za lečenje vena većeg promera jer laser jedini može trajno ukloniti veće vene (za razliku od uklanjanja penom koje se primjenjuje isključivo za vene manjeg promera i nekada kao dodatni tretman vena nakon laserske intevrncije).

Adekvatna procena stanja venskog sistema  pre operacije  je jako bitna, što se najbolje radi ultrazvučnim pregledom-kolor doplerom (u retkim slučajevima laserska operacija nije moguća). Kod nas u poliklinici, pregled će obaviti isključivo vaskularni hirurg koji će i raditi zahvat.

Rezultati lečenja?

Laserska  ablacija  vena je jedna od najsavremenijih I najefikasnijih metoda lečenja proširenih vena. Kod nas je od skorije počela  da se uvodi, iako se u svetu praktikuje već vise od deset godina.  Rezultati pokazuju da je izuzetno efikasna  i da svodi moguiće komplikacije na minimum, zbog čega je postala izuzetno popularna širom sveta i praktično istisnula iz upotrebe klasičnu operaciju u zapadnom svetu. Više studija U prvih godinu dana uspešnost procedure oko 98%, što je pokazano u vise spovedenih studija.

Koje su prednosti Lasera?

  • kratkotrajan, sam zahvat traje 30 – 45 minuta
  • gotovo bezbolan postoperativni period za pacijenta i bez potrebe davanja analgetika
  • odlični rani postoperacioni i i konačni medicinski i estetski rezultati
  • radi se ambulantno u tjumescentnoj anesteziji što omogućava da  pacijent može i treba hodati neposredno nakon zahvata
  • znatno  brži oporavak pacijenta i raniji povratak redovnim aktivnostima i poslu

Neželjene pojave nakon intervencije laserom

Nakon intervencije moguća je pojava manjih hematoma-modrica na koži, osećaja napetosti ili bola, što je sve normalna pojava i obično nakon par dana nestaje.U blizini vena koje se tretiraju se nalaze prateci nervi tako da se ponekada može javiti osećaj manje utrnulosti, žarenja ili nekih drugih sličnih senzacija. Ove pojave su znatno ređe nego kod klasične operacije vena. Izuzetno retke komplikacije su infekcije, tromboze i embolije. Sve ove komplikacije su u velikoj prolazne. Ukoliko se javi, bol  može biti najizraženiji 4-5 dana posle intervencije, ali je u poređenju sa klasičnom operacijom vena značajno nižeg intenziteta kao i sve ostale prethodno navedene pojave. Oporavak od intevrncije je znatno brži.

Klasična operacija vena na nogama i oporavak nakon operacije.

Klasična operacija vena zahteva najduži i najteži oporavak. To je ujedno i operacija koja traje najduže. Iako postoje druge savremene metode operiranja vena, ona se još uvijek i danas koristi u suvremenoj medicini.

Sam proces operacije je razvijen i dodatno je unaprijeđen.

Klasična operacija je najviše invanzivni postupak operacija vena na nogama. Izvodi se sa dosta rezova na nozi, pa zbog toga je oporavak nešto duži i teži jer je potrebno više vremena kako bi se noge u potpunosti oporavile od izvođenja operativnog zahvata.

Oporavak?

Oporavak, generalno traje 2 do 4 tjedna. Uz to potrebno je i nositi kompresivne čarape oko mjesec i pol do dva mjeseca nakon operacije.

Odmah nakon operacije noga se zamata u zavoje kako bi izbjegli nepoželjno krvarenje. Zavoji se nose do 5 dana nakon operacije. Kako bi se pomoglo cirkulaciji u nogama, nogu je potrebno držati povišeno iznad razine srca, da krv iz noge kroz zdrave vene ide lakše prema srcu.

Noga se postavi na jastuk, pazeći da težinom noge ne radite preveliki pritisak na zdrave vene.

Osjetna je bolnost nakon operacije koja se može javljati i do 3 mjeseca nakon operacije. Bolnost može biti jača u prvih dva tjedna nakon operacije, kasnije se može smanjiti.

Na mjestu odstranjene vene javlja se hematom. Uz, to prisutan može biti post operacijski otok noge, i osjetna bol na mjestu operativnih rana.

Potrebno je duže vremena da se noga u potpunosti oporavi i zarastu svi tragovi zahvata. Ovisno od pacijenta i same težine zahvata, mogu ostati više ili manje vidljivi ožiljci na nozi.

Rijetko kada ostanu baš jako vidljivi i ružni ožiljci.

Nakon operacije zbog jače bolsnoti mogu se uzimati tablete protiv bolova. No, samo ako je bol vrlo jaka.

Ne preporuča se vožnja nekoliko dana nakon operacije.

Potrebno je izbjegavati dugotrajna stajanja i dugotrajna sjedenje. Svakodnevno šetajte ili što više hodajte.

Šta je hemodijaliza?

Hemodijaliza je terapijska procedura u kojoj krv prolazi kroz specijalni filter u specijalnoj mašini i na taj način se pročišćava od toksičnih materija i viška tečnosti. Ova procedura se primenjuje kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom tečkog stepena, kod kojih bubrezi više nisu u mogućnosti da obavljaju svoju funkciju.

Zdravi bubrezi funkcionišu kao filteri za oslobađanje organizma viška vode i toksične supstance, a da u organizam vraćaju vitamin, aminokiseline, hormone, neke minerale i druge bitne supstance. Između ostalog na ovaj način bubrezi pomažu i regulaciju krvnog pritiska i homeostazi bitnih elektrolita, poput kalijuma, natrijuma i kalcijuma, u krvi. Kada bubrezi ne funkcionišu pravilno, to utiče na ceo organizam i telu je potrebna spoljna pomoć-hemodijaliza.

Šta je AV fistula – Arteriovenska fistula

AV fistula je hirurški izveden spoj između artrrije i vene i predstavlja trajni vaskularni pristup za pacijente koji su na hemodijalizi. Obično se pravi između arterije i vene ruke, ali nekada može biti i u predelu noge.

Kod AV fistule krv direktno prelazi iz arterije u venu i na taj način se pojačava pritisak i protok krvi kroz venu, koji su neophodni za adekvatnuhemodijalizu.

Arteriovenska fistula je najčešći tip vaskularnog pristupa kod pacijenata na hemodijalizi jer traju duže i manje su sklone infekciji i trombozi u odnosu na druge vrste vaskularnog pristupa.

Kako izgleda intervencija postavljanja AV fistule za hemodijalizu

Pre započinjanja same intervencije neophodno je proveriti stanje krvnih sudova, to jest da li su dovoljno zdravi i mogu da podrže kreiranje AV fistule. Ovo se utvržuje fizikalnim pregledom i pomoću ultrazvučnog pregleda krvnih sudova, a nekada je potreban i angiogram.

Daje se lokalni anestetik u mestu na kome će se kreirati AV fistula, potom se pravi mali rez na kođi, zatim će napraviti hirurćku vezu između arterije i vene. Da bi se novoformirana AV fistula upotrebila kao vaskularni pristup za hemodijalizu potrebno je da prođe nekoliko meseci.

Kako se pripremiti za intervenciju?

Bitno je da naglasite vašem doktoru ukoliko uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi. Minimum 24h pre intervencije zabranjeno je konzumiranje alkoholnih pića, večera pred intervenciju treba da bude lagana, a nakon ponoći unosite samo tečnost. Na dan procedurepopijte samo one lekove koje vam je doktor rekao da uzmete uz malu količinu vode. Poželjno je da neko bude sa vama ko bi mogao da vas odvede kući nakon intervencije jer se ne preporučuje da vozite nakon intervencije zbog dejstva anestezije i analgetika.

Oporavak nakon intervencije.

Nakon ove intervencije nije potrebno noćenje u bolnici tako da uglavnom već istog dana možete otići kući. Doktor ili medicinsko osoblje će vam objasniti kako je potrebno da se ponašate tog dana i narednih nekoliko dana. Potrebno je da drđite ruku u podignutom položaju da bi se smanjio otok i bol na mestu pristupa. Lekar će vam prepisati lekove protiv bolova.

Komplikacije?

  • Lokalne komplikacije: krvarenje, venska hipertenzija, formiranje aneurizme, pseudo aneurizme ili megafistule, infekcija, neuropatija, stenoza, ili tromboza krvnog suda
  • Primarni otkaz AV fistule
  • Ishemija i drugi sistemski problemi, ishemična neuropatija.

Nega AV fistule kod kuće.

Bitno je da vodite računa o pristupnom mestu i da ga zaštitite, Kožu oko pristupnog mesta redovno prati sapunom i toplom vodom. Redovno proveravajte izgled kože, ukoliko primetite crvenilo ili toplotu obavezno se javite lekaru, jer to mogu biti prvi znaci infekcije.

Šta je Skleroterapija?

Skleroterapija je svetski zlatni standard za tretman kapilara (retikularnih vena i vena u vidu paukove mreže). Obično se koristi za  lečenje kapilara koji su vidljivi golim okom, ali se takodje može koristiti za lečenje vena koje se nalaze u dubljim potkožnim slojevima (ultrazvučno vođena skleroterapija). Tretman se izvodi tako što se u venu ubrizga sklerozantno sredstvo, koji  iritira zid vene, uzrokuje spazam krvog suda i trajno zatvaranje. Rastvor koji se ubrizgava može biti u tečnom obliku, ili se može ubrizgavati u vidu pene.  Nakon sklerozacije, kroz venu proraste fibrozno tkivo. Skleroterapija ne zahteva anesteziju i hospitalizaciju. Nakon procedure se odmah vraćate redovnim životnim i radnim obavezama.

Kako se izvodi proces skleroterapije?

Tokom tretmana se sklerozantno sredstvo ubrizgava direktno u venu uz pomoć veoma male igle. Količina i koncentracija sklerozantnog rastvora zavisi od promera i rasprostranjenosti izmenjenih vena. Cilj procedure je izazivanje promena u tretiranom krvnom sudu, bez oštećenja okolnih struktura. Pena kao hemijsko sredstvo izaziva zatvaranje vene.

Često se koristi i ultrazvukom vođena sklerozacija. Ovaj vid skleroterapije se može koristiti za tretman vena koje su dublje postavljene i koje nisu vidljive golim okom. Ultrazvukom pratimo iglu koja ulazi u venu i tok kretanja sklerozantnog sredstva.

Oporavak?

Nakon skleroterapije je potrebno  nošenje kompresivnih čarapa dve nedelje nakon intervencije. Obično je potrebno više tretmana, i to najčešće 2-3, radi uklanjanja promena. Tretmani se ponavljaju u responima od 4-6 nedelja.Najčešće komplikacije nakon skleroterapije su  modrice i hiperpigmentacije. Modrice se obično povlače nakon 2-3 nedelje. Pigmentacije uključuju braon hiperpigmentacije  i  „matting“(nove crvene kapilare u tretiranom delu). Ove promene mogu trajati mesecima, ali su u velikoj većini slučajeva prolaznog karaktera. Pacijenti mogu osećati svrab, manje pečenje, na mestu uboda ali je i to prolaznog karaktera.

Tretman penom se radi kod?

  • prošrenih vena nogu
  • proširenih vena ruku
  • hemangioma
  • marginalnih vena
  • Klippel-Trenaunay sindrom
  • proširene vene na grudima
  • proširene vene na polnim organima

Prednosti ove metode

  • nema rezova, nema ožiljaka
  • nema bolova, oporavak je momentalan

Nedostatak ove metode je?

  • zatamnjenje kože ili hiperpigmentacija (javlja se kod 20% pacijenata i prolazi u roku od 6 meseci do godinu dana)
  • stvaranje novih kapilara na koži (teleangiectatic matting)
  • površinska upala vene (flebitis)

Sve navedene komplikacije su prolaznog karaktera.


Šta je MantisCURVE?

Ovaj preterano žičani uređaj za trombektomiju koristi Venturi efekat za stvaranje hidrodinamičnog vrtloga koji privlači i fragmentira postojeći tromb. Sistem zahteva upotrebu specijalizovanog sistema koji stvara rotacioni efekat vrtloga koji sprečava emboliju i migraciju tromba sa TPA.

MantisCURVE kako radi?

To je trombektomski kateter pokretan preko motorizovane žice. Invamed Thrombectomy System se koristi za otvaranje lumena i rastvaranje tromba kod akutnih, subcutanih i hroničnih akutnih okluzija u venskim perifernim okluzijama. Sistem se sastoji od specijalno dizajniranog aktivnog vrha, motorne jedinice i infuzionog porta za rastvaranje tromba. Aktivni kraj razbija tromb svojim rotacionim kretanjem u sudu. Procedura se može obaviti slanjem anti-trombolitičkih lekova kroz infuzioni port. Na taj način se tromb i lek mešaju i rastvaraju i može se dobiti brz rezultat. Postoje upotrebe trombektomije u lečenju perifernih venskih okluzija, u lečenju akutnih venskih okluzija u akutnim, potkožnim i hroničnim fazama, u lečenju otvaranja lumena i rastvaranja trombusa, kao i u plućnoj arteriji i inferiornoj šupljini vene.