Šta je hemodijaliza?
Hemodijaliza je terapijska procedura u kojoj krv prolazi kroz specijalni filter u specijalnoj mašini i na taj način se pročišćava od toksičnih materija i viška tečnosti. Ova procedura se primenjuje kod pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom tečkog stepena, kod kojih bubrezi više nisu u mogućnosti da obavljaju svoju funkciju.
Zdravi bubrezi funkcionišu kao filteri za oslobađanje organizma viška vode i toksične supstance, a da u organizam vraćaju vitamin, aminokiseline, hormone, neke minerale i druge bitne supstance. Između ostalog na ovaj način bubrezi pomažu i regulaciju krvnog pritiska i homeostazi bitnih elektrolita, poput kalijuma, natrijuma i kalcijuma, u krvi. Kada bubrezi ne funkcionišu pravilno, to utiče na ceo organizam i telu je potrebna spoljna pomoć-hemodijaliza.
Šta je AV fistula – Arteriovenska fistula
AV fistula je hirurški izveden spoj između artrrije i vene i predstavlja trajni vaskularni pristup za pacijente koji su na hemodijalizi. Obično se pravi između arterije i vene ruke, ali nekada može biti i u predelu noge.
Kod AV fistule krv direktno prelazi iz arterije u venu i na taj način se pojačava pritisak i protok krvi kroz venu, koji su neophodni za adekvatnuhemodijalizu.
Arteriovenska fistula je najčešći tip vaskularnog pristupa kod pacijenata na hemodijalizi jer traju duže i manje su sklone infekciji i trombozi u odnosu na druge vrste vaskularnog pristupa.
Kako izgleda intervencija postavljanja AV fistule za hemodijalizu
Pre započinjanja same intervencije neophodno je proveriti stanje krvnih sudova, to jest da li su dovoljno zdravi i mogu da podrže kreiranje AV fistule. Ovo se utvržuje fizikalnim pregledom i pomoću ultrazvučnog pregleda krvnih sudova, a nekada je potreban i angiogram.
Daje se lokalni anestetik u mestu na kome će se kreirati AV fistula, potom se pravi mali rez na kođi, zatim će napraviti hirurćku vezu između arterije i vene. Da bi se novoformirana AV fistula upotrebila kao vaskularni pristup za hemodijalizu potrebno je da prođe nekoliko meseci.
Kako se pripremiti za intervenciju?
Bitno je da naglasite vašem doktoru ukoliko uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi. Minimum 24h pre intervencije zabranjeno je konzumiranje alkoholnih pića, večera pred intervenciju treba da bude lagana, a nakon ponoći unosite samo tečnost. Na dan procedurepopijte samo one lekove koje vam je doktor rekao da uzmete uz malu količinu vode. Poželjno je da neko bude sa vama ko bi mogao da vas odvede kući nakon intervencije jer se ne preporučuje da vozite nakon intervencije zbog dejstva anestezije i analgetika.
Oporavak nakon intervencije.
Nakon ove intervencije nije potrebno noćenje u bolnici tako da uglavnom već istog dana možete otići kući. Doktor ili medicinsko osoblje će vam objasniti kako je potrebno da se ponašate tog dana i narednih nekoliko dana. Potrebno je da drđite ruku u podignutom položaju da bi se smanjio otok i bol na mestu pristupa. Lekar će vam prepisati lekove protiv bolova.
Komplikacije?
- Lokalne komplikacije: krvarenje, venska hipertenzija, formiranje aneurizme, pseudo aneurizme ili megafistule, infekcija, neuropatija, stenoza, ili tromboza krvnog suda
- Primarni otkaz AV fistule
- Ishemija i drugi sistemski problemi, ishemična neuropatija.
Nega AV fistule kod kuće.
Bitno je da vodite računa o pristupnom mestu i da ga zaštitite, Kožu oko pristupnog mesta redovno prati sapunom i toplom vodom. Redovno proveravajte izgled kože, ukoliko primetite crvenilo ili toplotu obavezno se javite lekaru, jer to mogu biti prvi znaci infekcije.